815-561-8255 Request Line

Upcoming Events

Thursday, May 25, 3:45 PM
Friday, May 26, 3:30 PM
Saturday, May 27, 12:30 PM
Sunday, May 28, 12:30 PM
Sunday, May 28, 7:00 PM

Social Media

Find us on Facebook Follow us on Twitter






Saturday Local Sports

Saturday  (Boys Track)

Northern Illinois Big 12 Conference Indoor Meet (Westwood in Sterling)

1) DeKalb: 86 pts
2) Yorkville: 74 pts
3) Geneseo: 61 pts

7) Rochelle: 38 pts (10 Schools)

**Rochelle: 1st Place: Andrew Meyers High Jump (6-3)
                  2nd Place: 1600 Relay
                  3rd Place: Austin Walsh 400
                                 800 Relay

Byron Indoor Classic

1) Harlem: 96 pts
2) Prairie Ridge: 80 pts

5) Byron: 52 pts
6) Winnebago: 46 pts

**Byron:    1st Place:    Wyatt Galster        High Jump
                                   **2nd Place in 55 Hurdles
                                   3200 Relay
                2nd Place:    Chase Sarver        800

**Winnebago:    1st Place:    Sydney Malone        Long Jump
                        2nd Place:    Jacob Hinde        Triple Jump
                                           Micah Sergent        HIgh Jump
                                           800 Relay

Girls Track

Northern Illinois Big 12 Conference Indoor Meet  (Westwood in Sterling)

1) DeKalb: 110 pts
2) Yorkville: 85 1/2 pts
3) Kaneland: 66 pts

7) Rochelle: 22 pts  (10 Schools)

**Rochelle:    2nd Place:    800 Relay  (Indoor School Record Time of (1:49.98))
                                          **Macey Ryan, Cesca Vardman, Morgan Baker, & Jacie Wyatt

                                       1600 Relay  (Indoor School Record Time of (4:13.45))
                                          **Morgan Baker, Vardman, Baker, and Wyatt

        4th Place:    Morgan Knight        Triple Jump
        6th Place:    3200 Relay

Byron Indoor Classic

1) Bureau Valley: 80 pts
2) Winnebago: 79 pts

7) Byron: 25 pts
8) Stillman Valley: 23 pts

**Byron:    2nd Place:    Faith Stoddard        Pole Vault
        
**Stillman Valley:    2nd Place:    Camille Lyons    55 meter
                                                                      200

**Winnebago:    1st Place:    Betsy Currens        55 meter
                                                                     200
                                          3200 Relay
                         2nd Place:    800 Relay

Boys High School Basketball

Class 3A State Basketball Tournament  (Peoria Civic Center)

Championship Game

Chicago Morgan Park        69                 (26-6)
Fenwick                           67  (OT)        (30-5)
**Morgan Park: 4th State Championship  (3 out of the last 5 years)
    **14-12 overtime
**Nimari Burnett (Morgan Park): 24 pts (Freshman)
**DJ Steward (Fenwick): 26 pts (Freshman)

3rd Place Game:    Bloomington    62    Springfield Lanphier    56

Class 4A State Basketball Tournament  (Peoria Civic Center)

Championship Game

Chicago Whitney Young     60                 (27-5))
Chicago Simeon               50  (OT)         (29-4)
**Whitney Young: 4th State Championship
    **10-0 Overtime
**Lucas Wilkingston (Whitney Young): 19 pts
**Evan Gilyard (Simeon): 16 pts

3rd Place Game:    Bolingbrook    70    Palatine Fremd              66

Illinois Basketball Coaches Assoiciation Class 3A and 4A All-State Teams

1st Team:    No area players
2nd Team:    Zach Cooper  (Rockford Boylan)
3rd Team:    No Area Players
4th Team:    McKe Tucker  (Ottawa)
Special Mention:  Michael Volkening  (Marengo)
Honorable Mention:    Caleb Gould  (Rochelle)


               

Comments

Your Local Station For:

Copyright © 2017 WRHL. Good Time Oldies 1060am. All Rights Reserved.
Site by RiverBender.com